NEDEN FARMOLOG

Üçüncü nesil çiftçi aileden geldiğimiz için tarımın ve gıdanın ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Tarım ürünü yetiştiren çiftçilerin ve bu ürünleri pazarlayan firmaların ihtiyaçlarını, çıkarlarını ve endişelerini anlıyoruz.

Hakkımızda

Farmolog, işe tarım öncüleri ve yeni çiftçileri dinleyerek başladı. Ürünlerinin katma değerini artırmak, daha karlı bir sezon geçirmek ve pazara kolay ulaşabilmek, çiftçilerin en büyük sorunlarından bazılarıydı. Bu sorunları çözmek, küçük ve orta ölçekli çiftçiliği sürdürebilir kılmak için çalıştık.

Gıda tedarik şirketleri; çiftçilere, şirketin satış hedeflerini karşılayan miktarlar için sözleşme yaptıktan sonra, üretim sürecinden teslimat anına kadar çiftçilerin tarlalarında tam olarak ne olduğuna dair bir bakış açısına sahip değildi. Güvenli ve kaliteli gıda tedariki, izlenebilirlik ve şeffaflık için çalıştık.

Ürün deseni planlamasına imkan sağlamak, hangi ürünün hangi bölgede nasıl yüksek verimlilikle üretilebileceği önerileri vermek, her üretim yılında değişken üretim senaryolarına karşı verim artışı sağlamak için verilerle çalışıyoruz.

Bize Ulaşın

Tarımsal İşletmede Kayıt Tutmak

Tarımsal işletmeler için planlamalar yaparken ve önemli kararlar alırken detaylı kayıt tutmak çok önemli bir konu. Kayıtların düzenli bir şekilde tutulması aynı zamanda bir çok kolaylığı beraberinde getirmekte. Gübre ve pestisit kullanım kayıtarı, hasat ve verim kayıtları, ekim/dikim kayıtları, Global G.A.P. gibi uygunluk kayıtları; işletmelerin denetimlerini basitleştirmekte ve işletme kaynak kayıplarının önüne geçmektedir.

Ekimden hasada kadar yetiştirilen ürünün tüm geçmişini görebilmek; izlenebilirlik, kaliteli ve güvenli gıda üretimi için büyük rol oynamaktadır. Ülkemizde uygulanacak olan “Yeşil Mutabakat” ile üretim biçimleri hızla değişkenlik gösterecek. İhracatı yapılan gıda ürünlerinin kalıntı analizi sonucunda, bazı maddelerin bulunmaması değil bu maddelerin üretimin hiçbir aşamasında da kullanılmaması gerekecek.

Hasat ve Verim Kayıtları:

Gelecek sezonlarda üretilecek mahsul yönetimi konusunda bilinçli karar vermek, yıllar arasında karşılaştırma yapabilmek için önemlidir. Unutmayalım ki; ölçemezsek kontrol edemeyiz, kontrol edemezsek yönetemeyiz.

Gübre ve Pestisit Kullanım Kayıtları:

Gıda ve çiftçi için kimyasal girdi kulanımı kayıtları önemlidir. İlaçlama tarihlerinin, kullanılan kimyasalların ve hasat öncesi aralık kayıtlarının tutulması gıda ürünlerinin potansiyel kalıntılara maruz kalmasının önüne geçebilir. Birçok ülkede zorunlu olan kimyasal kullanım raporları, ülkemizde de zorunlu hale gelmesi beklenmektedir. Bu kayıtlar hem finansal hem de güvenliğin birer parçası olarak kabul edilmektedir.

FARMOLOG HİKAYESİ

2019

Fikir

İsmi Farm, Log ve Logos kelimelerinden gelmektedir. Farmolog, çiftlik kaydı tutmanın uzmanı olarak çalışan kişilerdir.

2020

Hazırlık

Ürün yetiştirmeyi, yeni nesil çiftçileri, sözleşmeli tarımı öğrenmek adına bir üretim sezonu boyunca sahada olduk ve çiftçilik yaptık.

2021

Kuruluş

Rakip analizi, sahada üreterek ve tarımın paydaşlarından öğrendiklerimizi hayata geçirdik. Genç ve dinamik ekibimiz ile iş ortaklarımıza beklentinin üzerinde hizmet vermek için çalışıyoruz.

2022

Misyon

Takip edilebilir tarım alanarını arttırarak, tarım paydaşlarının verimliliği ve sürdürülebilirliği için çalışan teknoloji partneri olmak.

Partnerlerimiz